Rozwiń filtry
  Zwiń filtry

  Filtruj produkty

  TDP
  Wymiary
  Ilość ciepłowodów
  Złącze wentylatora
  Obroty wentylatora
  Kompatybilność Intel
  Kompatybilność AMD
  Produkty: 3

Właściwe dobranie chłodzenia CPU ma kluczowe znaczenie dla wydajności pracy komputera. Szczególnie jest to istotne w przypadku jednostki przeznaczonej do grania, obróbki grafiki lub wideo. W czasie wykonywania tych operacji procesor pracuje pod największym obciążeniem przez co mocno się nagrzewa. Dlatego należy zapewnić mu wydajne odprowadzanie ciepła. W przeciwnym razie osiągnie zbyt wysoką temperaturę, co przełoży się na niestabilną pracę systemu, samoczynny restart, a w najgorszym przypadku może dojść do trwałego uszkodzenia tego podzespołu.

Zanim zdecydujesz się na wymianę dotychczasowego chłodzenia CPU zwróć uwagę na kompatybilność danego modelu, który chcesz kupić, z gniazdem procesora na płycie głównej tzw. podstawką. Pamiętaj, że chłodzenie procesorów Intel ma inne mocowanie niż chłodzenie procesorów AMD. Informacje na temat zgodności danego układu chłodzenia z naszym sprzętem znajdziemy w specyfikacji technicznej produktu.

Kolejną kwestią jest dopasowanie współczynnika TDP (Thermal Design Power) do naszego procesora. Wartość ta określa ilość ciepła wydzielaną przez urządzenie wyrażoną w watach (W). Współczynnik TDP powinien być większy lub przynajmniej równy temu przy naszym CPU. Sprawdźmy wartość tego współczynnika dla naszego procesora i do niego dobierzmy odpowiedni cooler.

Ostatnim parametrem, na który warto zwrócić uwagę to rozmiar chłodzenia. Upewnijmy się czy  zmieści się ono w obudowie naszego komputera. Szczególnie istota jest tu wysokość całego systemu chłodzenia. Jeśli będzie ona zbyt duża możemy nie zamknąć obudowy komputera, a to będzie się wiązało z nadmiernym gromadzeniem się kurzu na wszystkich podzespołach. Warto również sprawdzić czy nowy cooler nie będzie utrudniał dostępu do slotów pamięci RAM, gdyż w ten sposób możemy ograniczyć sobie możliwość instalacji dodatkowych kości pamięci.

Rozwiń opis
Zwiń opis