Nowości technologiczne

Lightbar na monitor – tylko gadżet czy lepszy następca lampki na biurko?

Nowości technologiczne Lightbar na monitor – tylko gadżet czy lepszy następca lampki na biurko?

Poszukując idealnego źródła światła dla naszego miejsca pracy warto rozważyć lampę na monitor. Jaką przewagę nad tradycyjną lampką biurkową ma lightbar na monitor? Co daje użytkownikowi poza nowoczesnym designem?

Spędzanie wielu godzin przed komputerem, czy to w pracy, czy wieczorem, na przykład podczas grania w gry, może powodować mocne zmęczenie naszych oczu prowadzące do pogorszenia widzenia, rozdrażnienia, czy wreszcie bólu głowy. Z pomocą może przyjść odpowiednie oświetlenie. Przy jego zakupie warto rozważyć opcję lightbaru na monitor. Jakie zalety ma taka „świecąca listwa” w stosunku do tradycyjnego oświetlenia?

Lightbar: Jedna lampka, kilka barw światła i relaks dla Twoich oczu

Lightbary dają możliwość regulacji barwy światła. Przykładowo Savio Lightbar LB-01 pozwala na regulację temperatury barwowej w zakresie 2700K-6500K oraz umożliwia zmianę jasności. Cieplejsze odcienie światła (np. 2700-3000K) mogą być bardziej relaksujące dla oczu, podczas gdy chłodniejsze odcienie (np. 5000-6500K) mogą być bardziej pobudzające. Wybór temperatury barwowej zależy od indywidualnych preferencji i rodzaju pracy, którą wykonujesz. Biała barwa świetnie sprawdzi się, gdy potrzebujesz skupienia podczas pracy, natomiast cieplejsza pozwoli Ci się zrelaksować podczas gry w godzinach wieczornych.

Lightbar na monitor: Idealny kąt padania światła i brak odbić na monitorze

Lightbar jest montowany na górnej ramce monitora i zazwyczaj posiada kilka opcji odchylenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie tak wyregulować lampę, by światło nie raziło nas w oczy, a także nie świeciło w monitor powodując męczące nasz wzrok odbicia. Podobny efekt byłby trudny do osiągnięcia za pomocą tradycyjnej lampki biurkowej.

Lightbar na monitor: Oszczędność miejsca

Jak już wspomnieliśmy, lightbar jest montowany bezpośrednio na monitorze, a co za tym idzie, nie zajmuje żadnego miejsca na blacie biurka i idealnie sprawdzi się w kompaktowych przestrzeniach. Montaż jest przy tym banalnie prosty. Przykładowo Lightbar LB-01 od Savio jest mocowany na magnesach – jednym przyklejonym do monitora i drugim do lightbaru. Producent zapewnia też dodatkowe naklejki mocujące i dodatkowy magnes jako zapas lub do naklejenia na drugi monitor, gdybyśmy chcieli przenosić lightbar między dwoma urządzeniami.

Lightbar na monitor: Nowoczesny design i opcja RGB

fot. Unsplash

Lightbar podnosi estetykę naszego miejsca pracy czy stanowiska do gier. Jeśli interesujesz się moddingiem komputerowym, lightbar może stanowić jeden z wielu elementów, który możesz dostosować do swojego komputera, by nadać mu oryginalny wygląd.

Niektórzy producenci, jak na przykład Savio, oferują w swoich lightbarach opcję oświetlenia RGB. SAVIO LB-01 pozwala na ustawienie 7 statycznych kolorów i 8 dynamicznych efektów. Możesz wybrać gradient czy znany i lubiany w środowisku graczy efekt tęczy. Oświetlenie RGB urozmaici wygląd stanowiska oraz doda niezapomnianych wrażeń podczas oglądania filmów lub rozgrywek w ulubione gry.

Podsumowując, lightbar to nie tylko gadżet, ale sprzęt, który ma wiele zalet.