Technologie szybkiego ładowania, czyli jak nie zgubić się w gąszczu trudnych nazw
Technologie szybkiego ładowania w dzisiejszym świecie
Rewolucja technologiczna w kontekście rozwoju urządzeń mobilnych ma miejsce na rynku od dłuższego czasu. Odnosi się ona do dynamicznych zmian w dziedzinie smartfonów, tabletów oraz innych urządzeń elektronicznych. Progres obejmuje wiele aspektów. Wpływają one nie tylko na sposób, w jaki użytkownicy korzystają z urządzeń, ale także na aspekty technologiczne, które przynoszą wiele długofalowych zalet. Obszarem, który na przestrzeni lat uległ znaczącej ewolucji jest właśnie segment technologii szybkiego ładowania. Na ten moment to właśnie różnice występujące między nimi stanowią jeden z najważniejszych elementów konkurencyjnych wśród producentów smartfonów.
Na czym polega technologia szybkiego ładowania?
Głównym celem użytkowym technologii szybkiego ładowania jest przyspieszenie procesu ładowania różnych urządzeń elektronicznych od smartfonów, przez laptopy, po pojazdy elektroniczne. W zakresie urządzeń mobilnych, technologie pomagają skrócić czas potrzebny do naładowania baterii. Minimalizuje to oczekiwanie na pełne naładowanie.
Szybkie ładowanie składa się z kilku głównych zasad oraz technologii. Przede wszystkim istotny jest fakt, iż tego typu ładowarki dostarczają wyższe napięcie i prąd niż standardowe. Dzięki temu możliwe jest przyspieszenie przepływu energii do baterii, co powoduje skrócenie czasu ładowania.
Równie ważna jest optymalizacja źródeł energii. Technologie szybkiego ładowania często opierają się na algorytmach do optymalizacji tego procesu. Celem tego jest zapobieganie przegrzewania się i przedłużenie żywotności.
Aby dostosować prędkość ładowania do stanu faktycznego baterii, urządzenia oraz ładowarki niejednokrotnie wykorzystują także protokoły komunikacji. Do najbardziej znanych należą m.in.:
- Qualcomm Quick Charge
- Power Delivery
- Zasilanie USB
- Apple Fast Charge
- Samsung Adaptive Fast Charge
- Huawei SuperCharge
- Oppo Super VOOC
- Motorola TurboPower
Jak działa szybkie ładowanie smartfonów?
Proces szybkiego ładowania telefonów komórkowych odbywa się poprzez zwiększenie mocy dostarczanej do baterii, co w efekcie wpływa na przyspieszenie ładowania. Z technicznego punktu widzenia, wyróżniamy dwie fazy ładowania: stałym prądem i stałym napięciem. Technologie szybkiego ładowania w przypadku urządzeń mobilnych wykorzystują technikę ładowania prądem stałym. W ten sposób dostarczają do baterii jak największą jego ilość, potrzebną do osiągnięcia nominalnego napięcia ogniwa. Dlatego też tego typu metody są najskuteczniejsze, gdy stopień naładowania baterii wynosi mniej niż 50%. Z kolei mają one nieduży wpływ na czas ładowania, gdy przekroczy się 80%.
Zalety i wady technologii szybkiego ładowania.
Szybkie ładowanie smartfonów posiada zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Do najważniejszych zalet należy przede wszystkim znaczne skrócenie czasu ładowania urządzeń mobilnych. Jest to główna korzyść, która umożliwia szybsze naładowanie smartfonów, np. w sytuacji, gdy czas potrzebny na podładowanie baterii jest ograniczony. Z tym wiąże się również wzrost komfortu w codziennej eksploatacji. Użytkownik nie marnuje czasu na czekanie, szczególnie, gdy na załatwienie czeka wiele spraw. Innym aspektem, o którym warto wspomnieć jest możliwość dostosowania prędkości ładowania. Niektóre protokoły pozwalają na ten zabieg, dzięki czemu użytkownik ma możliwość wyboru, czy zależy mu na wolniejszym, czy na szybszym ładowaniu.
Jeśli chodzi o wady, to wielu użytkowników smartfonów zadaje sobie pytanie, czy szybkie ładowanie szkodzi baterii. Z jednej strony ta czynność powoduje silne nagrzanie akumulatora, jednak w praktyce wszystkie nowoczesne standardy szybkiego ładowania posiadają odpowiednie zabezpieczenia. Jednym z nich jest np. zwolnienie ładowania baterii powyżej 80%. Dzięki temu ciepło ma czas, aby się rozproszyć, a ogniwo nie jest nadmiernie obciążone. Inną kwestią jest konieczność korzystania z dedykowanych akcesoriów w przypadku różnych producentów smartfonów. Jednak w tym przypadku występują również te bardziej uniwersalne takie, jak Quick Charge i Power Delivery. Obecnie, na rynku producentów urządzeń mobilnych większość wykorzystuje właśnie te technologie. Co prawda nie będą one ładowały wspieranych smartfonów z tą samą prędkością, co dedykowane, ale z pewnością zrobią to znacznie szybciej niż standardowe ładowarki.
Czym jest Quick Charge?
W obecnych czasach technologia Quick Charge stworzona przez producenta procesorów Qualcomm jest jedną z najpopularniejszych na rynku. Ten system kompatybilny jest zarówno ze smartfonami, które posiadają jeden z procesorów Qualcomm z serii Snapdragon, jak i z innymi urządzeniami go wspierającymi. Przykładowo, wiele urządzeń mobilnych marek takich, jak Samsung, LG, Xiaomi, czy Sony mają zaimplementowaną tę technologię.
Początkowo, parametry Quick Charge wynosiły 5 V i 2 A, czyli 10 W, obecnie wynik ten zwiększył się do 20 V i 5 A, czyli do 100 W. Co istotne, przy pracach nad wersją Quick Charge 3.0 został opracowany standard Intelligent Negotiation for Optimal Voltage (INOV). Umożliwia on uzyskanie maksymalnej efektywności oraz przedłużenie żywotności baterii, poprzez dostosowywanie napięcia i prądu ładowania.
Asortyment Savio obejmuje ładowarki sieciowe USB Quick Charge 4.0, kompatybilne z większością smartfonów.
Co charakteryzuje Power Delivery?
Power Delivery to zaawansowana technologia szybkiego ładowania poprzez USB. Pozwala ona na przesyłanie znacznie większych mocy elektrycznych w porównaniu do standardowych ładowarek. Standard ten obsługuje napięcie do 20 V oraz moc do 100 W
USB Power Delivery umożliwia dynamiczne dostosowywanie napięcia i prądu ładowania w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że urządzenia mogą dobierać optymalne parametry, co przekłada się na efektywność i bezpieczeństwo. Co więcej, ta technologia pozwala na dwukierunkowe ładowanie, zarówno do urządzenia, jak i od niego. To właśnie dzięki temu, użytkownicy mogą podładowywać smartfony przy pomocy innych produktów elektronicznych, jak np. komputery lub nawet wzajemnie od siebie. Ładowarka sieciowa Power Delivery 3.0 umożliwia nawet 4 razy szybsze ładowanie urządzeń mobilnych.
Quick Charge vs. Power Delivery – główne różnice.
Jak zostało już wspomniane, Quick Charge oraz Power Delivery to dwie technologie szybkiego ładowania, które zostały opracowane przez inne firmy. Różnią się one od siebie w kilku kluczowych aspektach takich, jak m.in:
Standard i kompatybilność
Quick Charge jest stosowane do urządzeń wyposażonych w Qualcomm Snapdragon i obsługiwane przez ładowarki kompatybilne z tą technologią. Z kolei Power Delivery jest bardziej powszechnym standardem. Przede wszystkim darmowym i możliwym do implementacji przez wszystkie urządzenia wyposażone w złącze USB-C.
Napięcie i prąd ładowania
W tej kwestii, Quick Charge w swoich podstawowych oraz najbardziej popularnych wersjach 2.0 i 3.0 korzysta zarówno z niższego napięcia do 12 V, jak i niższej mocy. Z kolei nowsze warianty od 4.0 wzwyż umożliwiają dostarczenie napięcia do 20 V i mocy do 100 W. Power Delivery 2.0 oraz 3.0 pozwala na elastyczne dostosowanie napięcia do 20 V i prądu do 5 A w zależności od konkretnego zapotrzebowania. Co warto podkreślić, Power Delivery może być stosowane w urządzeniach takich, jak np. smartfony, które są zasilane niskim napięciem oraz np. w laptopach, które charakteryzują się wysokim woltażem.
Wszechstronność
W tym porównaniu wygrywa Power Delivery, które cechuje się większą wszechstronnością. Może być wykorzystywane do ładowania różnych rodzajów urządzeń, w tym smartfonów, laptopów, tabletów, monitorów, akcesoriów USB-C i innych. Natomiast, Quick Charge jest głównie skoncentrowane na ładowaniu smartfonów oraz tabletów.
Protokół komunikacji
Qualcomm opatentował własny protokół komunikacji, podczas gdy Power Delivery wykorzystuje bardziej otwarty, pozwalający na większą elastyczność i kompatybilność.
Przyspiesz ładowanie smartfonów z Savio
Wraz z rozwojem technologii, rosną oczekiwania użytkowników także w zakresie ładowania. Obecnie, technologie Quick Charge oraz Power Delivery wciąż ewoluują i pomagają zasilać urządzenia dużo sprawniej niż ich pierwotne wersje. Ładowarki Savio zostały stworzone, aby spełniać oczekiwania użytkowników oraz wspierać szybkie ładowanie. Wysoka jakość, minimalizm, dbałość o szczegóły, przystępne ceny, to coś, co z pewnością je wyróżnia.