W dzisiejszym, dynamicznym świecie elektronika odgrywa kluczową rolę. Sprawność baterii staje się niezwykle istotnym aspektem użytkowania sprzętów mobilnych, laptopów czy innych gadżetów elektronicznych. Z pewnością jedną z najbardziej frustrujących rzeczy jest nagłe rozładowanie baterii w momencie kluczowym. Dlatego też, coraz więcej osób poszukuje skutecznych sposobów na przedłużenie żywotności baterii w urządzeniach, z których na co dzień korzysta. W tym artykule podamy 5 skutecznych sposobów, które pozwolą nie tylko maksymalnie wydłużyć czas pracy baterii, ale także minimalizować koszty związane z jej wymianą.
Nie rozładowuj baterii w sprzęcie elektronicznym do zera
Rozładowywanie produktów elektronicznych do zera, czyli do samoistnego wyłączenia się może być bardzo szkodliwe dla baterii i skrócić jej żywotność. Poziom naładowania jakiegokolwiek urządzenia powinien oscylować w zakresie 20-80%. Aby zachować dobrą wydajność, należy unikać skrajnych wartości. Dopuszczanie do sytuacji, w której bateria ulegnie całkowitemu rozładowaniu, szczególnie, jeśli mowa o ogniwach litowo-polimerowych może przyczynić się do szybkiego zestarzenia się sprzętu.
Warto również pamiętać o tym, aby unikać zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur podczas ładowania urządzeń. Skrajne warunki atmosferyczne również mogą przyczynić się do samoistnego wyłączania się sprzętu, a co za tym idzie do szybszego zużywania się baterii.
Wiele nowoczesnych urządzeń elektronicznych takich, jak produkty Savio typu słuchawki bezprzewodowe TWS-12 czy głośnik BS-032 posiadają układy zarządzania baterią. Pomagają one przede wszystkim w nadzorowaniu poziomu oraz optymalnym utrzymaniu stanu naładowania baterii.
Korzystaj z oryginalnych ładowarek
Korzystanie z oryginalnych ładowarek, które są zaprojektowane oraz dostosowane do konkretnego modelu urządzenia, gwarantuje pełną kompatybilność i bezpieczeństwo użytkowania. Stosowanie nieoryginalnych ładowarek, które nie są zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej może prowadzić do problemów związanych z przegrzewaniem, przepięciem lub uszkodzeniem baterii. Wszystkie ładowarki sieciowe Savio posiadają znak CE, co oznacza, że są zgodne z normami UE i mogą być bezpiecznie stosowane. Użytkowanie ładowarek, które nie spełniają tych standardów może powodować awarię lub zepsucie sprzętu, a konsumenta pozbawić prawa do gwarancji.
Należy pamiętać, że niewłaściwe ładowanie może doprowadzić do problemów z zasilaniem. To, z kolei może przełożyć się na wydajność, żywotność baterii oraz ogólną stabilność działania urządzenia. Mimo tego, że oryginalne ładowarki mogą być droższe niż ich zamienniki, to korzyści związane z bezpieczeństwem oraz trwałością sprzętu są nieporównywalnie większe.
Unikaj nadmiernego ładowania
Nadmierne lub zbyt długie ładowanie to kolejne aspekty, które przyczyniają się do skrócenia żywotności baterii urządzania. Natężenie prądu ładowania związane jest z temperaturą ogniwa. Również podczas zbyt długotrwałego ładowania mogą zachodzić procesy chemiczne, które prowadzą do degradacji elektrod wewnętrznych. To zjawisko wiąże się z gromadzeniem metalicznego litu w elektrodach, co przekłada się na zmniejszenie ich zdolności do utrzymywania ładunku.
Baterie, które są nadmiernie ładowane mogą stracić swoją pierwotną pojemność, szybciej się starzeć oraz być bardziej podatne na awarie. Dlatego tak bardzo zalecane jest, aby korzystać z ładowarek dostarczanych przez producenta, które są zoptymalizowane pod kątem konkretnego urządzenia.
Optymalizuj ustawienia energetyczne
Niektóre urządzenia elektroniczne posiadają opcję zarządzania energią, które optymalizują zużycie prądu dostarczanego do sprzętu. Tego typu zabezpieczenie posiada m.in. klawiatura Rampage i myszka Rift. Wyposażone są one w tryb, który powoduje po pewnym czasie uśpienie nieużywanego sprzętu. Z kolei bezprzewodowe słuchawki TWS-12 są wyposażone w opcję samoistnego wyłączenia się, gdy nie są przez dłuższy czas użytkowane. Poprawa efektywności energetycznej sprzętów elektronicznych oznacza mniejsze zużycie ich energii. Redukcja mocy oraz dostosowanie parametrów pracy pomagają w osiągnięciu dłuższego czasu użytkowania sprzętu na jednym ładowaniu.
Nie przechowuj urządzeń z rozładowaną baterią
Przechowywanie urządzeń elektronicznych z rozładowaną baterią może prowadzić do zaniku ich użytecznej pojemności. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet, gdy urządzenie jest wyłączone bateria może ulec samorozładowaniu. W skutego głebokiego rozładowania następuje utrata pojemności nawet wtedy, gdy z ogniwa nie jest pobierana energia. Przyczyną tego zaniku oraz jednoczesnego zwiększenia rezystancji wewnętrznej są procesy starzeniowe zachodzące w przestrzeni łączącej elektrody i elektrolit, a także w samym elektrolicie. Dzieje się tak, gdy urządzenia są wyłączone i mają bardzo niski stopień naładowania. Wówczas, może się zdarzyć, że sprzęt przestanie reagować na jakiekolwiek próby ładowania. Pamiętaj, aby tego typu wyłączone urządzenia skontrolować, co 3 miesiące i je podładować.
Podsumowanie
Przedłużanie żywotności baterii w produktach elektronicznych, to nie tylko sposób na zwiększenie wydajności użytkowanych sprzętów, ale również kluczowy krok w kierunku zrównoważonego korzystania z zasobów. Artykuł przedstawia 5 skutecznych sposobów na to, jak zadbać o dłuższą żywotność baterii. Zalecenia obejmują nierozładowywanie baterii w sprzęcie do zera czy korzystanie z bezpiecznych oraz certyfikowanych ładowarek spełniających normy Unii Europejskiej. Ważne jest również unikanie nadmiernego ładowania, optymalizowanie ustawień energetycznych oraz nieprzechowywanie urządzeń z rozładowaną baterią.
Warto pamiętać, że żywotność baterii może się różnić w zależności od rodzaju baterii i specyfikacji urządzenia. Aby jednak przedłużyć jej trwałość, należy wziąć pod uwagę wyżej wymienione wskazówki. Również zaleca się, aby zawsze sprawdzać zalecenia producenta użytkowanych sprzętów elektronicznych w kwestii konserwacji. Wówczas, jako użytkownik będziesz cieszyć się dłuższym czasem pracy produktu na jednym ładowaniu oraz przyczynisz się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.