Porady

Jak oszczędzać prąd? FAKTY I MITY o oszczędzaniu energii elektrycznej

Porady Jak oszczędzać prąd? FAKTY I MITY o oszczędzaniu energii elektrycznej

Koszty energii elektrycznej stale rosną, dlatego warto zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie, jak oszczędzać prąd. Poznaj fakty i najczęstsze mity na ten temat.

Oszczędzaj energię elektryczną! – to hasło jest nam wpajane w zasadzie od podstawówki. Trudno się dziwić, wszak idą za tym dwa aspekty: ekonomiczny i ekologiczny. Czy jednak na pewno wiemy, jak oszczędzać prąd? Co może wpływać na wzrost poboru prądu w naszych domach? Okazuje się, że wokół tego tematu narosło sporo mitów. Podpowiadamy, jak oszczędzać energię elektryczną i robić to z głową.

Jak oszczędzać prąd: MITY

fot. Unsplash

Wielu z nas popełnia błędy w aspekcie oszczędzania prądu. Oto najczęstsze mity, którym wierzymy:

  • Urządzenia w trybie czuwania nie zużywają energii: To nieprawda. Urządzenia w trybie czuwania, takie jak telewizory, komputery i telefony, nadal pobierają energię. Najlepiej jest całkowicie wyłączyć urządzenia z zasilania, gdy nie są potrzebne.
  • Ładowarki zużywają energię tylko w czasie ładowania: To również nieprawda. Ładowarki pobierają energię również wtedy, gdy nie są podłączone do urządzenia. Dlatego należy odłączać ładowarki od gniazdka po zakończeniu ładowania.
  • Włączenie klimatyzacji na najwyższą moc szybciej ochłodzi pomieszczenie: To mit. Włączenie klimatyzacji na najwyższą moc nie przyspiesza ochłodzenia pomieszczenia. Może natomiast zwiększyć zużycie energii i koszty rachunków za prąd.
  • Wyłączenie urządzeń elektrycznych przed wyjściem z domu nie ma wpływu na rachunki za prąd: To również nieprawda. Wyłączanie urządzeń elektrycznych przed wyjściem z domu może znacznie zmniejszyć zużycie energii i koszty rachunków za prąd.
  • Wykorzystanie lodówki jako miejsca do przechowywania ciepłych potraw szybciej je ochłodzi: To mit. Umieszczenie ciepłych potraw w lodówce może zwiększyć jej zużycie energii i prowadzić do niepotrzebnego wzrostu rachunków za prąd. Najlepiej jest ochłodzić potrawy przed umieszczeniem ich w lodówce.
  • Lampy LED nie zużywają energii: To również mit. Lampy LED pobierają energię, chociaż są bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki. Warto jednak wybrać modele z najlepszymi parametrami energetycznymi, aby zmniejszyć zużycie energii i koszty rachunków za prąd.

Jak oszczędzać prąd: Częste błędy

Powielanie mitów prowadzi do następujących błędów:

  • Nieprawidłowe ustawienie klimatyzacji: Ustawienie zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu i, co gorsza, jednoczesne otwarcie okien, by przewietrzyć pomieszczenie, może prowadzi do niepotrzebnego zużycia energii.
  • Nieprawidłowa eksploatacja urządzeń: Nieprawidłowe użytkowanie urządzeń, takich jak pralki, lodówki, czy telewizory, może prowadzić do znacznego zużycia energii. To na przykład włączanie pralki przy niepełnym wsadzie, czy zbyt długie trzymanie otwartych drzwiczek lodówki.
  • Niewłaściwe ustawienie jasności ekranu: Ustawienie zbyt jasnego ekranu w komputerze, tablecie lub telefonie może prowadzić do niepotrzebnego zużycia energii.
  • Nieodłączanie urządzeń: Urządzenia elektryczne, takie jak na przykład ładowarki mogą nadal zużywać energię, nawet gdy nie są w użyciu. Należy je odłączyć od gniazdka lub skorzystać z zasilacza z wyłącznikiem.
  • Niewłaściwe użytkowanie oświetlenia: Zostawianie świateł włączonych w pustym pomieszczeniu lub korzystanie z żarówek o zbyt wysokiej mocy, może prowadzić do znacznego zużycia energii.
  • Niewłaściwe użytkowanie klimatyzatora: Korzystanie z klimatyzatora o zbyt niskiej temperaturze lub pozostawianie go włączonego, gdy nie ma nikogo w pomieszczeniu, może prowadzić do niepotrzebnego zużycia energii.
  • Nieprawidłowa konserwacja urządzeń: Nieprawidłowa konserwacja urządzeń, takich jak filtry w klimatyzatorze, może prowadzić do niepotrzebnego zużycia energii. Należy regularnie sprawdzać i konserwować urządzenia, aby zapewnić ich optymalną wydajność i zmniejszyć zużycie energii.

Podsumowanie

Podsumowując, oszczędzanie prądu pozwala na zaoszczędzenie w skali roku znacznych sum pieniędzy na rachunkach. Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej to także działanie proekologiczne – prowadzi do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Wszystko to wiąże się ze zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego. W związku z tym oszczędzać energię elektryczną powinien każdy z nas traktując ten fakt jako wyraz odpowiedzialności wobec środowiska i przyszłych pokoleń.

Do rozpoczęcia przygody z oszczędzaniem prądu nie musimy od razu wymieniać w domu wszystkich urządzeń na energooszczędne (choć stopniowo oczywiście warto to robić). Na początek wystarczą tak proste czynności jak niezostawianie w gniazdkach ładowarek do telefonów, wyłączanie z prądu nieużywanych sprzętów, uruchamianie pralki tylko wtedy, gdy jej bęben jest pełny, czy gaszenie świateł w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma.

Jak oszczędzać prąd